Youth Sports - Coeur d'Alene Press: Sports

Youth Sports

Hershey's track results

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Wednesday, June 20, 2012 12:15 am

TRACK AND FIELD

Hershey's Northern State Track Meet

June 16

At Timberlake High, Spirit Lake

Top times and marks will be sent to Eugene, Ore., to see if any locals qualify for the national Hershey's meet in Hershey, Pa.

BOYS AGE 9-10

50-meter dash - 1, Tyler Carlock, Rathdrum, 7.54. 2, Luke Thompson, Sandpoint. 3, Justin Williams, Rathdrum. 4, Dante Flint, Moscow. 5, Nathaniel Varelman, Bonners Ferry.

100 - 1, Tyler Carlock, Rathdrum, 14.70. 2, Cody Carvajal, Rathdrum, 14.80. 3, Taggart Benefield, Sandpoint, 15.06. 4, Ty Bateman, Bonners Ferry, 15.50. 5, Chase Tucker, Moyie Springs, 15.75.

200 - 1, Benjamin Tadlock, Bonners Ferry, 34.60. 2, Chase Simon, Rathdrum, 34.97. 3, Taten Novak, Rathdrum, 35.70. 4, Gabriel Novak, Rathdrum, 38.50.

400 - 1, Cody Carvajal, Rathdrum, 1:18.40. 2, Benjamin Tadlock, Bonners Ferry, 1:26.50. 3, Eli Richards, Bonners Ferry, 1:32.74. 4, Dante Kemink, Sandpoint, 1:44.72.

Softball throw - 1, Cody Carvajal, Rathdrum, 122-4. 2, Jalen Skalskiy, Rathdrum, 111-1. 3, Riley Trogden, Silver Valley, 108-8. 4, Lucas Erickson, Silver Valley, 94-2. 5, Taggart Benefield, Sandpoint, 81-11.

Standing long jump - 1, Tyler Carlock, Rathdrum, 7-0. 2, Ty Bateman, Bonners Ferry, 6-2 1/2. 3, Jalen Skalskiy, Rathdrum, 6-2. 4, Chase Simon, Rathdrum, 6-1 1/2. 5, Benjamin Tadlock, Bonners Ferry, 5-6 1/2.

BOYS AGE 11-12

100 meters - 1, Declan Plummer, Sandpoint, 14.69. 2, Thomas Mooney-Rivkin, Bonners Ferry, 15.32. 3, Jacob James, Silver Valley, 16.31.

200 - 1, Caleb Pease, Bonners Ferry, 35.50. 2, Thomas Mooney-Rivkin, Bonners Ferry, 37.5. 3, Zion Harley, Sandpoint.

400 - 1, Jacob St. Mars, Rathdrum, 1:14.00. 2, Cadean Smedley, Rathdrum, 1:15.62. 3, Garrett Stouffer, Blaine, 1:17.00. 4, Orion Mitchem, Silver Valley, 1:24.28. 5, Donavon Varelman, Bonners Ferry, 1:33.63.

800 - 1, Cadean Smedley, Rathdrum, 2:51.0. 2, Jacob St. Mars, Rathdrum, 2:53.0. 3, Garrett Stouffer, Blaine, 2:57.0. 4, Dan Tadlock, Bonners Ferry, 3:18.0. 5, Donavon Varelman, Bonners Ferry, 3:51.0.

Softball throw - 1, Seth Bateman, Bonners Ferry, 144-10. 2, Derek Lopez, Bonners Ferry, 143-5. 3, Arian Mitchell, Silver Valley, 140-3. 4, Trey Flint, Sandpoint, 137-4. 5, Jacob James, Silver Valley, 130-3.

Standing long jump - 1, Thomas Mooney-Rivkin, Bonners Ferry, 7-1 1/4. 2, Declan Plummer, Sandpoint, 6-11. 3, Jacob James, Silver Valley, 6-7. 4, Dan Tadlock, Bonners Ferry, 6-6 1/2. 5, Donavon Varelman, Bonners Ferry, 6-3 3/4.

BOYS AGE 13-14

100-meter dash - 1, Brett Rotz, Rathdrum, 11.50. 2, Jeremiah Varelman, Bonners Ferry, 12.34. 3, Jacob Hammerberg, Silver Valley, 14.23. 4, Milo Flint, Moscow, 14.28. 5, Matthew Varelman, Bonners Ferry, 15.97.

200 - 1, Jeremiah Varelman, Bonners Ferry, 28.60. 2, Milo Flint, Moscow, 31.84. 3, Jacob Hammerberg, Silver Valley, 33.84. 4, Mathew Varelman, Bonners Ferry, 34.78.

800 - 1, Brett Rotz, Rathdrum, 2:37.0. 2, Nathan Stouffer, Blaine, 2:45.0. 3, Tobias Colburn, Silver Valley, 3:01.0. 4, Terran Dykes, Silver Valley, 3:02.0.

1,600 - 1, Nathan Stouffer, Blaine, 5:59.0. 2, Toby Colburn, Silver Valley, 6:28.0.

Standing long jump - 1, Milo Flint, Moscow, 6-9. 2, Nathan Stouffer, Blaine, 6-9. 3, Jacob Hammerberg, Silver Valley, 5-11 1/2. 4, Tyler Sears, Rathdrum, 5-11. 5, Terran Dykes, Silver Valley, 5-10 1/4.

GIRLS AGE 9-10

50-meter dash - 1, Piper Rainio, Silver Valley, 8.49. 2, Kerinsa Haselip, Rathdrum, 8.75. 3, Katie Clairmont, Bonners Ferry, 8.80. 4, Jenny Slaveck, Sandpoint, 8.90. 5, Devyn Martin, Sandpoint, 9.05.

100 - Emmalline Pinkerton, Bonners Ferry, 16.08. 2, Kayla Flint, Sandpoint, 16.68. 3, Piper Rainio, Silver Valley, 16.78. 4, Kerinsa Haselip, Rathdrum, 16.97. 5, Devyn Martin, Sandpoint, 18.31.

200 - 1, Markena Gorton, Rathdrum, 39.35. 2, Kassie Gardiner, Rathdrum, 39.40. 3, Serenity Fahey, Bonners Ferry, 39.63. 4, Harley Duce, Silver Valley, 41.31.

400 -1, Emmalline Pinkerton, Bonners Ferry, 1:23.40. 2, Kassie Gardiner, Rathdrum, 1:32.06. 3, Markena Gorton, Rathdrum, 1:34.50. 4, Anna Bliss, Bonners Ferry, 1:38.22. 5, Kalina Massey, Rathdrum, 2:07.0.

Softball throw - 1, Jaron Filgueroa, Silver Valley, 90-4. 2, Jaden Dickinson, Sandpoint, 76-2. 3, Jenny Slaveck, Sandpoint, 72-9. 4, Piper Rainio, Silver Valley, 71-9. 5, Anna Bliss, Bonners Ferry, 70-2.

Standing long jump - 1, Jenny Slaveck, Sandpoint, 6-4. 2, Emmallline Pinkerton, Bonners Ferry, 5-6 1/2. 3, Bethany Galford, Silver Valley, 5-5 1/4. 4, Jaden Dickinson, Sandpoint, 5-4. 5, Devyn Martin, Sandpoint, 5-3.

GIRLS AGE 11-12

100-meter dash - 1, Claire Keener, Sandpoint, 13.65. 2, Jaelyn Martin, Sadnpoint, 13.90. 3, Sarah Brown, Sandpoint, 14.30. 4, Bekah Williams, Rathdrum, 14.50. 5, Molly Flower, Bonners Ferry, 15.56.

200 - 1, Claire Keener, Sandpoint, 29.07. 2, Sarah Brown, Sandpoint, 30.06. 3, Jaelyn Martin, Sandpoint, 31.22. 4, Molly Flower, Bonners Ferry, 33.46. 5, Jaron Filgueroa, Silver Valley, 36.15.

400 - 1, Katherine Kaul, Rathdrum, 1:16.20. 2, Taten Gorton, Rathdrum, 1:19.84. 3, Bekah Williams, Rathdrum, 1:20.0. 4, Keely Briske, Rathdrum, 1:20.81. 5, Addison Considine, Sandpoint, 1:27.80.

800 - 1, Katherine Kaul, Sandpoint, 3:00.0. 2, Jenna Gardiner, Rathdrum, 3:03.0. 3, Amelia Palmer, Silver Valley, 4:32.0. 4, Keely Briske, Rathdrum.

Softball throw - 1, Olivia Zufelt, Silver Valley, 141-3. 2, Shay Carlock, Rathdrum, 110-10. 3, Morgan McDougal, Rathdrum, 89-8. 4, MacKenzie Edinger, Rathdrum, 82-2. 5, Makayla Mace, Silver Valley, 71-3.

Standing long jump - 1, Olivia Zufelt, Silver Valley, 7-3 1/4. 2 (tie), Jenna Gardiner, Rathdrum, and Katherine Kaul, Sandpoint, 7-0. 4, Sahiley Nagel, Rathdrum, 6-8 1/2. 5, Shay Carlock, Rathdrum, 6-4. 6, Amelia Palmer, Silver Valley, 6-2.

GIRLS AGE 13-14

100-meter dash - 1, Marley Chambers, Silver Valley, 14.50. 2, Emerson Kanning, Sandpoint.

200 - 1, Marley Chambers, Silver Valley, 31.26. 2, Delaney Gorton, Rathdrum, 32.22. 3, Avery Mace, Silver Valley, 33.12. 4, Sharon Rowe, Sandpoint, 33.24. 5, Maggie Mayer, Rathdrum.

800 - 1, Sharon Rowe, Sandpoint, 3:03.0. 2, Avery Mace, Silver Valley, 3:06.0.

1,600 - 1, Delaney Gorton, Rathdrum, 7:45.0.

Softball throw - 1, Marley Chambers, Silver Valley, 171-1. 2, Maggie Mayer, Rathdrum, 85-4.

Standing long jump - 1, Jasmine James, Silver Valley, 7-7 1/2. 2, Sharon Rowe, Sandpoint, 6-8. 3, Avery Mace, Silver Valley, 6-5 3/4. 4, Delaney Gorton, Rathdrum, 6-3 1/2. 5, Maggie Mayer, Rathdrum, 5-5 1/4.

Submit items for youth and non-varsity high school sports by noon Tuesday for publication Wednesday. Email stories and photos (in .jpg format) to sports@cdapress.com.

Information: 664-8176, Ext. 2019

More about

More about

More about

  • Discuss

Welcome to the discussion.

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
Not you?||
Logout|My Dashboard

Stocks