Youth Sports Dec. 5, 2018

Print Article

  • Courtesy photo The River City Middle School wrestling team celebrates after winning back the cross-town trophy Tuesday night in Post Falls. The city’s two middle school teams, Post Falls Middle School and River City Middle School, have an annual wrestling competition labeled the “Battle of 15th Street” with a traveling trophy. River City outscored Post Falls 56-36 last Tuesday.

  • 1

    Courtesy photo Kyle Miller of River City Middle School works to pin Ashton Miller of Post Falls Middle School in the annual “Battle of 15th Street” where River City took back the trophy Tuesday night with a 56-36 victory.

  • 2

    Courtesy photo North Idaho Cross Country will travel to Reno, Nev., with 33 racers to compete in the USATF Junior Olympic Cross Country National Championships on Saturday at Rancho San Rafael Regional Park. Over 4,200 youth racers from across the United States will compete in distances from 2k to 5k. In the front row from left are Paisley Ray, Rowan Henry and Alistair Smith; second row from left, Ethan Hickok, Adalyn Depew, Olivia Abbey, Helen Oyler, Cambrie Stam, Neala Hart, Avery Hickok, Parker Sterling, Olivia May, Ronan Kennedy and Kingston Wilson; third row from left, Nathan Russell, Max Cervi-Skinner, Lachlan May, Alex Jones, Neil McCarthy, Nolan Oyler, Lars Bazler, Luke Decker, Mitchell Rietze, Sam Mandel, Zack Cervi-Skinner, Zara Munyer and Owen Hickok; and back row from left, RJ Abbey, Lu Forster, Max Bazler, Gracie Averill, Fiona Hart, Logan Davis, Christian Kuplack, coach Erin Lydon Hart, Elli Rietze, Jenny Elliott, Ara Clark, Landyn Stam and Dorothy Gallus.

  • 3

    Courtesy photo The Thorns North FC 03 Girls played the Spokane Sounders G03-A at Real Life Ministries Sports Complex in Post Falls last Sunday and won 2-1. Lily Fletcher had 1 goal, assisted by Amber Aittama, and Kali McKellips had 1 goal. Thorns pictured are Breanna Widener, left; Sophia Allan, rear, and Lily Fletcher (with ball).

  • 4

    Courtesy photo Alex Austin of River City Middle School works to pin Kayden Black of Post Falls Middle School last Thursday at a four-team, non-team scored match at Canfield Middle School. Canfield and Woodland were the other two middle schools competing.

  • Courtesy photo The River City Middle School wrestling team celebrates after winning back the cross-town trophy Tuesday night in Post Falls. The city’s two middle school teams, Post Falls Middle School and River City Middle School, have an annual wrestling competition labeled the “Battle of 15th Street” with a traveling trophy. River City outscored Post Falls 56-36 last Tuesday.

  • 1

    Courtesy photo Kyle Miller of River City Middle School works to pin Ashton Miller of Post Falls Middle School in the annual “Battle of 15th Street” where River City took back the trophy Tuesday night with a 56-36 victory.

  • 2

    Courtesy photo North Idaho Cross Country will travel to Reno, Nev., with 33 racers to compete in the USATF Junior Olympic Cross Country National Championships on Saturday at Rancho San Rafael Regional Park. Over 4,200 youth racers from across the United States will compete in distances from 2k to 5k. In the front row from left are Paisley Ray, Rowan Henry and Alistair Smith; second row from left, Ethan Hickok, Adalyn Depew, Olivia Abbey, Helen Oyler, Cambrie Stam, Neala Hart, Avery Hickok, Parker Sterling, Olivia May, Ronan Kennedy and Kingston Wilson; third row from left, Nathan Russell, Max Cervi-Skinner, Lachlan May, Alex Jones, Neil McCarthy, Nolan Oyler, Lars Bazler, Luke Decker, Mitchell Rietze, Sam Mandel, Zack Cervi-Skinner, Zara Munyer and Owen Hickok; and back row from left, RJ Abbey, Lu Forster, Max Bazler, Gracie Averill, Fiona Hart, Logan Davis, Christian Kuplack, coach Erin Lydon Hart, Elli Rietze, Jenny Elliott, Ara Clark, Landyn Stam and Dorothy Gallus.

  • 3

    Courtesy photo The Thorns North FC 03 Girls played the Spokane Sounders G03-A at Real Life Ministries Sports Complex in Post Falls last Sunday and won 2-1. Lily Fletcher had 1 goal, assisted by Amber Aittama, and Kali McKellips had 1 goal. Thorns pictured are Breanna Widener, left; Sophia Allan, rear, and Lily Fletcher (with ball).

  • 4

    Courtesy photo Alex Austin of River City Middle School works to pin Kayden Black of Post Falls Middle School last Thursday at a four-team, non-team scored match at Canfield Middle School. Canfield and Woodland were the other two middle schools competing.

BOWLING

River City Lanes

BANTAMS

Dec. 1

BOYS

HIGH SCRATCH GAMES — Kenton Still 90, Tristan Cord 82.

HIGH SCRATCH SERIES — Kenton Still 149, Tristan Cord 149.

GIRLS

HIGH SCRATCH GAMES — Sarah Mueller 77, 75.

HIGH SCRATCH SERIES -- Sarah Mueller 152, Jailynn Huber 120.

PREPS

Nov. 24

BOYS

HIGH SCRATCH GAMES — Donny Shaw 168, 147, Westin Herbert 139.

HIGH SCRATCH SERIES — Donny Shaw 439, Westin Herbert 371, Connor Gosselin-Harris 287.

GIRLS

HIGH SCRATCH GAMES — Addison Mueller 129, Dakota Medina 119, Taylor Hartley 110.

HIGH SCRATCH SERIES — Dakota Medina 312, Addison Mueller 299, Jordyn Cord 299.

JUNIORS

Dec. 1

BOYS

HIGH SCRATCH GAMES — Tate Moylan 255, Brycen Clift 247, Conner Yokomizo 244, Tate Moylan 238.

HIGH SCRATCH SERIES — Tate Moylan 707, Brycen Clift 669, Conner Yokomizo 647, Holden LaMastus 611.

GIRLS

HIGH SCRATCH GAMES — Hailey Howard 165, 163, Mackenzie Couch 148, Destanie Hoerner 137.

HIGH SCRATCH SERIES — Hailey Howard 463, Destanie Hoerner 407, Mackenzie Couch 379, Tannis Iversen 366.

HIGH SCHOOL

Nov. 29

BOYS

HIGH SCRATCH GAMES — Connor Yokomizo 245, Brycen Clift 235, Brayden Herbert 226.

HIGH SCRATCH SERIES — Holden LaMastus 615, Tate Moylan 610, Cassidy Peacock 604.

GIRLS

HIGH SCRATCH GAMES — Veronika Peacock 229, Shaynie Montee 224, 213.

HIGH SCRATCH SERIES — Shaynie Montee 642, Veronika Peacock 493, Hailey Howard 469.

Sunset Bowling Lanes

Pee Wees (Bumpers)

High Scratch Game Girl - Scarlett Goss - 62

High Handicap Game Girl - Lucy Goss - 147

Preps

High Scratch Game Boy - Nathan Beardsall - 141

High Scratch Series Boy - Brandon Gallegos - 309

High Handicap Game Boy - Eathan Morales - 209

High Handicap Series Boy - Camron Pike - 552

High Scratch Game Girl - Jessabell Hart - 108

High Scratch Series Girl - Lexi Goss - 285

High Handicap Game Girl - Abby Kuespert - 208

High Handicap Series Girl - Ruby Goodkinght - 564

Juniors

High Scratch Game Boy - Aaron Hast - 235

High Scratch Series Boy - Wyatt Grunwald - 537

High Handicap Game Boy - Bently Goss - 251

High Handicap Series Boy - Michael Clark - 733

High Scratch Game Girl - Kristy Beardsall - 140

High Scratch Series Girl - Sophia Graff - 345

High Handicap Game Girl - Liv Mallory - 259

High Handicap Series Girl - Jody Hammond - 671

200 Games: Aaron Hast - 235 & 223; Wyatt Grunwald - 201

600 Series: Aaron Hast - 622

COEUR d’ALENE RECREATION

Basketball

3RD GIRLS DIVISION

Dr. Dance Dentistry – Paytland Schnell 10, Ava Robertson, Amiah VanHill, and Paige Dance 2.

Jamms Frozen Yogurt – Bree Reardon 8, Finley Larson 6, Ava Roberts 4.

R.A.N. Construction – Sarah Gloyn 8, Malena Munoz 2.

McDonalds – Brynna Miller and Taylar Wilcox 6, Adelynn Archer 4, Finley Wright 2.

Jamms Frozen Yogurt – Ava Roberts 6, Bree Reardon 4, Finley Larson, Maren Larson, and Maylee Evans 2.

McDonalds – Taylar Wilcox 6, Brynna Miller 4.

Northwest Salvageworks – Kendall Moline 6, Chloe Clin 4, Claire Percival and Savannah Hauser 2.

R.A.N. Construction – Sammy Newburn and Sarah Gloyn 4, Peyton Storey and Malena Munoz 2.

A.C.I. – Brynlee Johnson 12, Jaeli Hoffman 8, Payton Brown 4.

Northwest Salvageworks – Chloe Cline, Claire Percival, and Kendall Williams 6.

Cd’A Family Dentistry – Taylor Shelley 4, Aubrey Voorhees and Saydie Green 2.

A.C.I. – Brynlee Johnston 10, Jaeli Hoffman 5.

Hayden Triathlon – Chaysee Umhoefer 10, Kaitlyn Law 4, Olivia Oss 2.

Dance Dentistry – Ava Robertson 6, Paytland Schnell 4, Laura Aitken and Lillie Dance 2.

4TH GIRLS DIVISION

Cd’A Eagles Aerie – Kailee Beck 2.

Yates Funeral Home – Kimiko Blickenderfer 6, Crystal Magera 4, Katelyn Smith and Kyrsten Moore 2.

Montana Co – Chloe Crowley 10, Lola Baine 4, Claire Wright 2.

Schaffers Towing – Hera Vulles 10, Isabella Armitage 8, Gabby McMillan and Reese Herrera 4.

5TH GIRLS DIVISION

North Idaho College – Julia Peterson 6, Saige Lenz 2.

Ironman foundation – Arianna Vanway and Kailee Kropf 2.

Specialty Tree Service – Kelsey Calderwood 5, Nora Walsh 4, Macie Chapple, Liliana Tenney, and Hailey Hawkins 2.

Bullet Tools – Sadie Toews 4, Ella Johnson 2.

6th-8th GIRLS DIVISION

Cannon Hill Industries – Chloe Burke 6, Amber Strong 4, Ashland Schnell 2.

Our Town – Lanie Carter 7, Savannah Lujan 3.

3rd BOYS DIVISION

North Idaho Eye Institute – Sam Priebe 8, Daxon Priebe, Gage Gatten, Brady Thompson 2.

Cannon Hill Industries – Quinton Beck 4, Luke Lannen 2.

Cd’A Paving – Keegan Bailey and Kado Miller 4, Eli Cooper, Cason Espinoza, and Ty Ball 2.

Integrated Personnel – Cameron Asher 10, Cooper Chaffin 5, Deagan Farley and Dayne Powers 2.

4TH BOYS DIVISION

Ampion Electric – Evan Robertson 8, Crew Thompson and TJ Toboyko 6, Cole Hawke and Paxon Rasor 2.

St. Josephs Ear, Nose, & Throat – Collin Wright 5, Jacob Melun and Colton Slife 4.

Brad Miles Insurance – Gage Schmidt, Chevy Sharp, and Nick Burgeson 2, Kash Bitterle 1.

Kaiju Sushi – Lyric Young 8, Connor Johnson and Zack Parich 6, Gavin Beckenhauer, Jake Dollar, Knox Keogh and Taegan Williams 4, Ean McClelland 2.

St. Josephs Ear, Nose, & Throat – Colton Slife 10, Micaiah Huggins Vedder, Jacob Melun 4, Peyton Pool and Collin Wright 2.

Thorco – Kaius Lukey, Landen Adams, Jackson Bates, Henry Gilles 2.

Brad Miles Insurance – Andy Irgens 8, Chevy Sharp 4, Gage Schmidt and Matthew Samms 2.

Lake City Booster Club – Luc Buckland 8.

Cd’A Sheet Metal & Heating – Caden Tony 14, Landon Capaul 4, Wade Peterson, Mason Shively, Walker Poole 2.

Idaho Forest Group – Sawyer Henley and Cody Schreiber 6, Wyatt Hutchins 2.

Thorco – Kaius Lukey 12, Landen Adams 6, Henry Gilles 2.

Lake City High School Booster Club – Luc Buckland 4.

Ampion Electric – Paxon Rasor and Cole Hawke 8, Evan Robertson 6, TJ Toboyko 4, Brody Rhead 3, Crew Thompson 2, Brenton Rhew 1.

Kaiju Sushi – Connor Johnson 4, Gavin Beckenhauer 3, Taegan Williams, Ean McClelland, and Tyler Sells 2.

Cd’A Sheet Metal & Heating – Walker Poole 5, Caden Tony 4, Landon Capaul 2.

5TH BOYS DIVISION

Elite Orthopedic & Sports Medicine – Riley Guy 6, Payton Bateman and Camden Johnson 4, Ryder Bishop, Kellen Carr and Chris Busch 2.

Edward Jones – Jackson Sandford, Talen Twitchell, Maverick Zeman, Trent Armstrong, Joseph Scarrow, and Cason Sperber 2.

Lake City Rental – Milo Wright 5, Ethan Stach 4, Colton Malinauskas 2.

Hagadone Directories – Walker Hawn, Jacob Holte 4, Alex Carle 2.

Cd’A Press – Joshua Watson 6, Carter Delport 4, Caleb Adams 2.

Landmark Storage – Gezus Lasarte and Ethan Toomey 4.

6th BOYS DIVISION

Papa Murphys – Landen Burmeister 4, Garrett Kramer 2.

Young Construction – Luke Johnson and Clayton Kennedy 8, Caden Rowley and Payson Irwin 6, Wyatt Westrup, Grady Westlund, Cooper Irwin 2.

Legends Sports Photography – Will Beckenhauer 8, Elliot Hardy 6, Brayden Schillinger 3, Landon Rush 2.

Hagadone Directories – Grayam Poteet and Colter Averett 6, Nathan Pulsipher 2.

Papa Murphys – Landen Burmeister 6, Garrett Kramer 2.

Hagadone Directories – Grayam Poteet and Jarrett Dennis 10, Cooper Yake 7, Matthew Asher 5, Nicholas Ohmes and Nathan Pulsipher 4, Max Averett 2.

Legends Sports Photography – Will Beckenhauer 12, Connor Wood 8, Brayden Schillinger 6, Elliot Hardy 2.

Ironman Foundation – Owen Moore 7, Maxwell Riley 6, Gabriel Schabell and Brayden Kohler 2, Paxton Zimmerman 1.

Papa Murphys – Kayden Worley and Garrett Kramer 4, Landon Burmeister and Caleb Smith 2.

Legends Sports Photography – Will Beckenhauer 13, Blake Haynes 8, Connor Wood 6, Brayden Schillinger and Elliott Hardy 2.

Young Construction – Caden Rowley 6, Wyatt Westrup 4, Luke Johnson and Cooper Irwin 2.

Ironman Foundation – Gabriel Schabell 14, Owen Moore 9, Paxton Zimmerman and Jayden Terry 8, Griffen Early and Connor Peterson 4.

7th/8th BOYS DIVISION

Steel Structures America – Canyon Smith 6, Paxon Bunch 5, Hunter Martin and Turner Cox 4, Jack Westray and Cooper Surplus 3, Logan Delbridge 2.

Assure Drug Detection – Colter Wiltse 5, Aiden Stidman 3, Lash Laker 2, Thomas Peterson 1.

Ironman Foundation – Jace Eastlick 7, Zeb Blattstein 5, Carter Flink 3, Hudson Ford and Karl Schwarzer 2.

Appleway Chiropractic – Bryce Snow 16, Ethan Johnson 11, James Monroy 8, Henry Nace and Tyler Norce 6, Jake Dannenberg 2.

Meltz Grilled Cheese – Tyson Karlinsey 10, George Lanigan 4.

Assure Drug Detection – Thomas Peterson 14, Colter Wiltse 4, Karden Moore and Daniel Russell 2.

Steel Structures – Canyon Smith 24, Cooper Surplus 7, Paxon Bunch 6, Hunter Martin and Luke Heffter 4.

Appleway Chiropractic – Tyler Norce 14, James Monroy and Bryce Snow 6, Henry Nace and Ethan Johnson 4, Aidan Stewart, Colton Medeiros 2.

High school boys league: A combined high school boys basketball league will be offered by the Coeur d’Alene Recreation Department. Registration is underway, and runs through Dec. 14.

Games will be held the end of December and first of January. Cost is $30 for city residents and $35 for non-city residents.

Players are allowed to form their own team, but they must have their own sponsor, which is $135, and must bring all players’ fees in at one time. Registration forms are available at the recreation department office. The Coeur d’Alene Recreation Department is located in the lower level of City Hall at 710 Mullan Ave.

Information: (208) 769-2250

POST FALLS PARKS AND RECREATION

Tiny Hoopsters

Dec. 1

Auto Credit Sales (Dark Green): Lucas Antonic 30 points, Benjamin Molitor 4 points.

Auto Credit Sales (Kelly Green): Landon Barber 4 points, Kyal Carlson 14 points, Levi Morrett 6 points, Jett Simkins 6 points.

Little Smiles Pediatric Dentistry (Blue): Kinsley Bodman 2 points, Aure Brennan 4 points, Connor Hayes 4 points.

Little Smiles Pediatric Dentistry (Maroon): Maxx Busso 6 points, Emma Storlie 10 points.

McDonald’s (White): Bricen Cornett 12 points, Calvin Mecham 8 points, Parker Ryan 4 points.

McDonald’s (Yellow): Peyton Brulotte 12 points.

Post Falls Brewing (Black): Lawson Roberg 12 points, Sadie Swanstrom 2 points.

Post Falls Brewing (Navy): Ezra Beck 2 points, Clyde Stokes 12 points.

Stateline Speedway (Lime): Drew Laycock 6 points, Messer Webber 2 points, Brenden Whitney 12 points.

Stateline Speedway (Orange): Preston Grieser 6 points, Jace Lantto 2 points, Karson Lantto 2 points, Taves Stottlemyre 6 points.

Super 1 Foods (Red): Jase Carver 2 points, Gannon Chisholm 2 points, Quinn Colhoff 2 points, Tyson Philips 4 points, Emmitt Wilkersonc2 points.

Super 1 Foods (Grey): Cameron Carver 8 points, Griffyn Dragon 4 points, Elijah Lute 2 points, Tayler Rardin 10 points.

HAYDEN RECREATION AND COMMUNITY EVENTS

Basketball

Dec. 1

PRE K-K

Bestway: Keaton Knoll 4 points

Clean Cut: Mary Cole 2 points, Emmett Longtain 14 points, Levi Tebbe 10 points

Elite Sports & Orthopedic Physical Therapy: Cason Bishop 2 points

Fred’s Plumbing: Benjamin Thomas 10 points

Hayden Triathlon: No stats Available

Hayden Vision Source: Brylee Brown 6 points, Emery McKee 10 points, Sawyer Smith 10 points

Lakeside Pediatrics: No stats Available

Lancaster Market: Jaden Hoffman 10 points, Palmer Murphy 6 points

Little Smiles Pediatric Dentistry: No stats Available

Living CDA: Conor Hammons Real Estate: Byron Bertsch 2 points, Rowan Hammons 10 points, Bodhi Koepl 4 points

McDonald’s: Mason Fantozzi 16 points, Ezra Pike 4 points, Cameron Tosi 2 points

Saturday Night, INC.: Beck Odenthal 4 points

Super 1 Foods: Levi Drake 6 points, Blake Parkinson 4 points, Theodore Sertichhio 2 points

Willamette Valley Bank: Kase Ralston 6 points, Kinsley Wallis 4 points

1st-2nd Grade Girls

Adapt All Stars: Brooklyn Caywood 14 points, Millie Cushman 8 points, Hallie Ewing 14 points, Grace Moore 2 points

Cda Cellars: No stats Available

Clickit RV: June Calderwood 14 points, Brightyn Gatten 14 points, Brynley Hillyard 6 points, Ada Lynch 4 points

Digitalbarr: Kindyl Camarata 2 points, Emery Carlos 4 points, Kenzlie Gerig 6 points, Kelby Lively 8 points

RA Design: Riley Legg 16 points, Quinn Paulson 10 points, Whitney Schofield 2 points

Willamette Valley Bank: Rilynn Arrison 2 points, Lyla Crawford 6 points, Rowynn Zuk 4 points

1st-2nd Grade Boys

Access Endodontics: George Chiappe 16 points, Henry Chiappe 8 points, Johnny Gatten 6 points

Clean Cut: Nathan Carle 6 points, Parker Stearns 2 points

Clickit RV: Cooper Arrotta 8 points, Mac Peters 8 points, Liam Rettmann 8 points, Jack Ridolph 8 points

Fred’s Plumbing: Braydon Gadberry 2 points, Bryce Lively 6 points, Jim Miller 2 points, Silas Miller 8 points, Hudson Rasor 12 points

Hayden Triathlon: Sam Green 4 points, Jacoby Longtain 10 points, Finn Scarborough 4 points, Bryson Wallace 14 points

Hayden Vision Source: Mason McKee 8 points, Michael Morgan 4 points, Xavier Wiglesworth 8 points

Lakeside Pediatrics: Aaron Aparicio 6 points, Brock Child 6 points, Jonah Plummer 6 points, Brayden Williams 14 points

Lancaster Market: Rixton Bateman 18 points, Jaxon Haynie 2 points

Laser Bugs: Devon Flores 6 points, Grady Hicks 16 points, Kolby Johnson 6 points

Little Smiles Pediatric Dentistry: Brayson Moore 2 points, Brooks Wearne 14 points, Peter Wilde 6 points

McDonald’s: Colton Bligh 8 points, Dylan Mortier 16 points, Casey Songco 4 points

Saturday Night, INC.: Blake Anderson 18 points, Boston Anderson 22 points, Jonah Moore 6 points

Super 1 Foods: Caleb Brumbach 4 points, Ethan Galvin 14 points, Trey Galvin 2 points, Aston Rehms 2 points

Timberline Adventures: Parson Buttars 16 points, Otto Parson 6 points, Jax Pearson 22 points

RATHDRUM PARKS AND RECREATION

Basketball

Dec. 1

2nd Grade Coed: Jayden Posch (2), Ben Woodcock (4), Lily Massey (4) Ella Cook (2), Kipten Craig (8), Michael Gallus (6), Patrick Thompson (2), Mikenlee Hughes (4), Connor Banks (10), Leo Tschida (6), Shepard Ward (8), Ryker Montes (8), Paul Gilbert (2), Lilliana Brandner (2), Aidric Balance (4), Grayson Lewis (4), Gunnar Miller (4), Savanna Meyer (2), Brea Pitcher (2), Sydney (4), Taven Roetcisoender (2), Crue Weitz (6), Camille Derbyshire (6), Olivia Hall (2), Brian Hensley (10), Aiden Dickenson (4), Leopoldo DelMonte (2), Trentyn Kline (6), Felicity Fisher (2)

3rd and 4th Grade Girls: Ava Keppner (10), Gracie Keppner (10), Reagan Davis (8), Ashlynn Myers (2), Aryana Fielder (2), Rhylee Yetter (6), Aly Jessop (6), Reagan Smith (2), Mylah Webberley (4), Dallas Cecil (4)

3rd and 4th Grade Boys: Whit Parsons (2), Dominick Tuskan (10), Kyler Tunnell (16), Wade VanGundy (10), Jaden Alexander (2), Wyatt Schultz (2), Jacob Meliza (2), Owen Feld (12), Jordan Needs (14), Jackson Patterson (6), Cameron Ryan (8), Archer Higgins (10), Gage Peterson (8), William Vallieres (2), Jonathan Barnhardt (2), Jacob Harris (10), Ben Carrasco (10), Zack Carrasco (2), Trent Boardman (12), Wyatt Fuhriman (4), Luke Knight (2), Daniel Thompson (3)

Submit items for youth and non-varsity high school sports by noon Tuesday for publication Wednesday. Email stories and photos (in .jpg format) to sports@cdapress.com.

Information: 664-8176, Ext. 2019

Print Article

Read More Sports

Column: Reviewing 2018 based on all 14 clubs in the bag

AP

December 11, 2018 at 9:42 am | Brooks Koepka used a 9-iron on consecutive full swings in the final round at Shinnecock Hills. One led to birdie, the other led to par. Both were crucial in making him the first back-to-back U.S. Ope...

Comments

Read More

Panthers' Rivera clinging to slim playoff hopes, Saints next

AP

December 11, 2018 at 9:40 am | CHARLOTTE, N.C. (AP) — Ron Rivera is clinging to the slim hope the Panthers can rebound from a five-game losing streak, beat the Saints twice in three weeks and earn a wild card spot in the NFC playo...

Comments

Read More

FANTASY PLAYS: Waiver adds for fantasy playoff semifinals

AP

December 11, 2018 at 8:43 am | The majority of leagues are down to the final four teams in the postseason, so no more mad scramble to the waiver wire. There are fewer owners vying for players, especially in leagues that only a...

Comments

Read More

Shaquille O'Neal bringing Shaq's Fun House to Super Bowl

AP

December 11, 2018 at 5:00 am | ATLANTA (AP) — Shaquille O'Neal has been to enough parties before Super Bowls to know that he can do much better. "I've been to a million Super Bowl parties the past 15 years, and they're all bor...

Comments

Read More

Contact Us

(208) 664-8176
215 N. Second St
Coeur d'Alene, Idaho 83814

©2018 The Coeur d'Alene Press Terms of Use Privacy Policy
X
X